2011. március 4., péntek

Eric Knight: Lassie hazatér

ill. Balogh Péter
Ha jól emlékszem, másodikos koromban olvastam először Lassie történetét, majd negyedik osztályban immár kötelező irodalomként is újra kézbe vettem, talán negyedszerre. Hiába ismertem már a történetet, ugyanazzal a lelkesedéssel és izgalommal olvastam, mint első alkalommal, és ugyanolyan érzelmeket váltott ki: bizony nem egyszer (nem is kétszer) könnyeztem meg a hűséges eb történetét, aki esőben, szélben, fagyban, hegyen –völgyön át, mindent megtett azért, hogy hazajusson a családjához. Sosem felejtem el, ahogy a barátnőimmel beszélgettünk a könyvről az iskolában; osztályunk „férfi” tagjai is – meghallván, hogy miről folyik a diskurzus - kissé pironkodva vallották be, hogy bizony rájuk is hasonló benyomást tett a történet. (Negyedszázaddal ezelőtt még nem tartozott a „ciki” kategóriába a férfinem érzelmi megnyilvánulása!)
Felnőttként más szemmel (is) láttam már a regényt: nem pusztán örök emberi értékekről, becsületről vagy akár becstelenségről, jólelkűségről vagy alávalóságról szól a könyv; komoly társadalmi kérdéseket is feszeget a szerző: miként találhatják meg az eltérő osztályok képviselői a közös hangot, a közös érdeket; hogyan hidalhatja át az osztálykülönbségből adódó szakadékot – jelen esetben - egy arisztokrata és egy bányász?
Lehet-e kapocs egy négylábú a herceg és egy szegény sorsú munkás között?
Mindenképp, hiszen végül Lassie-nek köszönhetően a furfangos herceg két legyet üt egy csapásra: a közelében marad a skót juhászkutya, és egy – az állatokhoz átlagon felül értő és szerető – tenyésztőt alkalmaz a családfő személyében.
Nagyon örültem, hogy a történet végén minden jóra fordul, nem úgy, mint egy kis novellában, mely a másodikos olvasókönyvben kapott helyet: egy kiskutya és egy oroszlán barátságáról szólt, de tragikus végkifejlettel. Igazán mélyen érinthetett, ha mind a mai napig emlékszem rá. Ezt a kis írást nem szívesen ajánlanám a 8 éves gyermekemnek, de Lassie történetét bátran adom a kezébe. Remélem, Ő is olyan szeretettel fogadja, mint anno jómagam.
A regény több kiadása is jelen van a FSzEK polcain:
A megfilmesített változat is megtalálható a FSzEK könyvtáraiban:



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése