ill. Balogh Péter |
Felnőttként más szemmel (is) láttam már a regényt: nem pusztán örök emberi értékekről, becsületről vagy akár becstelenségről, jólelkűségről vagy alávalóságról szól a könyv; komoly társadalmi kérdéseket is feszeget a szerző: miként találhatják meg az eltérő osztályok képviselői a közös hangot, a közös érdeket; hogyan hidalhatja át az osztálykülönbségből adódó szakadékot – jelen esetben - egy arisztokrata és egy bányász?
Lehet-e kapocs egy négylábú a herceg és egy szegény sorsú munkás között?
Mindenképp, hiszen végül Lassie-nek köszönhetően a furfangos herceg két legyet üt egy csapásra: a közelében marad a skót juhászkutya, és egy – az állatokhoz átlagon felül értő és szerető – tenyésztőt alkalmaz a családfő személyében.
Nagyon örültem, hogy a történet végén minden jóra fordul, nem úgy, mint egy kis novellában, mely a másodikos olvasókönyvben kapott helyet: egy kiskutya és egy oroszlán barátságáról szólt, de tragikus végkifejlettel. Igazán mélyen érinthetett, ha mind a mai napig emlékszem rá. Ezt a kis írást nem szívesen ajánlanám a 8 éves gyermekemnek, de Lassie történetét bátran adom a kezébe. Remélem, Ő is olyan szeretettel fogadja, mint anno jómagam.
A regény több kiadása is jelen van a FSzEK polcain:
A megfilmesített változat is megtalálható a FSzEK könyvtáraiban:
Olvasható elektronikus formában a http://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?action=onelong&showtype=longlong&recnum=802698&pos=5 oldalon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése