2011. április 8., péntek

Henryk Sienkiewicz: Quo vadis

Az ókori Róma hálás téma nagy íróink számára, gondoljunk Kosztolányi Dezsőre (Néro, a véres költő) vagy éppen Móra Ferencre (Aranykoporsó). Ha a világirodalomból kéne megnevezni egy írót és művét, ami a római történelem idején játszódik, 100 emberből szerintem 70 biztos a „Quo Vadis”-t említi. A lengyel Henryk Sienkiewicz nagyregényét, a közhiedelem szerint Nobel-díjának alapját. Ténylegesen "kiemelkedő epikai munkásságáért" ítélték meg számára a kimagasló elismerést 1905-ben.
A hírhedt és zsarnoki, művészi ambícióktól elhivatott (de sokkal kevésbé tehetséges, mint amennyire elhivatott) uralkodó, Néro császár idején játszódik a cselekmény. A történelmi szál egy része hiteles, de sok elem az írói fantázia szüleménye. A keresztények üldözését, bujdosásukat a katakombákban, Róma felgyújtását a történelemkönyvek lapjairól is ismerjük.
Hogy Sienkiewicz Nérója (a retardált, önhitt zsarnok) mennyire felel meg a valaha élt császárnak, nem tudhatom, de az 1951-es filmváltozat Peter Ustinov által megformált alakja számomra ugyanazt a képet vetítette vászonra, amit olvasás során képzeltem: a fokozatosan az őrületig jutó, ugyanakkor szánalomra méltó figurát. A „kenyeret és cirkuszt a népnek” elvet követő uralkodót, aki övéit kiszolgálva igyekszik népszerűségét fenntartani, bukását elkerülni. Fantasztikus alakítást nyújtott a színész.
Természetesen a túlfűtött érzelmektől sem mentes, minden akadályt, nehézséget legyőző szerelmi szál sem hiányozhat a történetből: a Rómában túszként élő királylány és a katonai tribunus az ármánykodás ellenére egymáséi lesznek. Egy másik pár szerelme viszont tragikus véget ér.
Kik ők és miért nem teljesedhet be a szerelmük?  Ki és miért próbál Lygia és Marcus Vinicius útjába állni? Mindent nem árulhatok el: akkor miért is olvasnád el a könyvet!?
Keresd a kötetet a FSzEK fiókjaiban:
 A mű megtalálható elektronikus formában is:



Ez a plakát az 1912-ben forgatott némafilmhez készült, amiben valódi oroszlánokkal dolgoztak. Ezen kívül még két ilyen változata is a mozikba került. Feldolgozásait szinte fel sem lehet sorolni. A '12-es adaptációval a nagy történelmi filmek korszaka kezdődött el.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése