2013. március 14., csütörtök

Helen Mathers: Jön a rozson át

 
Helen Mathers
(forrás: Wikimédia)
 „Az anyák, iskolák, nevelőnők gondosabban már nem is rostálhatták volna meg, miféle olvasnivaló kerülhet egy fiatal lány kezébe, mint ahogy 1900 körül tették, ám a Jön a rozson át a legszigorúbb vizsgálatot is kiállta, és elfoglalta helyét a könyvespolcokon. Mikor a Régimódi történet megírására készülve az Aranyország útja után ezt a könyvet is megszereztem, voltaképpen az első sorától az utolsóig viszolyogva olvastam. [...] Író a legritkább esetben tudja lemérni, mit épít, mit rombol: Mathers Helén, aki csak harminc esztendővel volt idősebb anyámnál, nyilván elképed, ha közlik vele, hogy a magyarországi Debrecenben örökre megtanított egy fiatal lányt arra, hogy boldog szerelme beteljesülését ne várja a földi léttől, leszoktatott arról, hogy azt képzelje, a remények teljesülhetnek is, természetessé, a szerelem nevében bocsánatos bűnné szuggerált a tudatában minden hűtlenséget, férfidurvaságot, megtanította arra, hogy a becstelenség, a csalás ellen nem érdemes küzdeni, s hogy a büszkeség jégre és boldogtalanságba vihet ugyan, ám sárba soha, amellett azt is tudatosította benne, hogy az ember igazán aktív csak a rossz elkövetésében lehet, a jó az mind ügyetlen, gyanútlan, sebezhető.”
(Szabó Magda: Régimódi történet. Budapest, Szépirodalmi Könyvkiadó, 1978. 258-259. p.)

Az Elfújta a szél előtti legnagyobb romantikus könyvsiker szerzője Helen Mathers, eredeti nevén Ellen Buckingham Mathews, angol írónő, Mistertonban (Somersetshire) született 1853 augusztus 26-án. 1876-ban férjhez ment Henry Reeves londoni sebészhez. Számos regényt és elbeszélést írt, ezek közül az első Comin' thro' the rye (1875), magyarul 1878-ban jelent meg Jön a rozson át címmel Zichy Kamilla fordításában. A regény, melyet Mathers 17 évesen kezdett írni, önéletrajzi ihletésű. Az írónő forrásul használta gyermekkorát, a Chantry közelében bentlakásos iskolában töltött tanulóévek tapasztalatait, továbbá hatással volt rá Rhoda Broughton munkássága is. A regény óriási sikert aratott, a kiadó azonnal megjelentette és Mathers élete végéig rajongói levelet garmadáját kapta, melyek a történet folytatására igyekeztek rávenni.
Vajon ha Helen Mathers elolvashatta volna Szabó Magda kritikáját, akkor is „bolondos kis könyvnek” nevezi regényét majdnem egész pályája során?

Filmek





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése